Kako pravilno izbrati polnilec za akumulator

Kako pravilno izbrati polnilec za akumulator

Začenja se hladnejše obdobje in v tem času rade pridejo na dan vse težave naših akumulatorjev, ki so bile prikrite čez poletje. Znano je, da se akumulatorji v hladnejšem vremenu drugače obnašajo kot v toplem obdobju leta, zato moramo tudi sami prilagoditi oskrbo in vzdrževanje akumulatorja letnemu času, predvsem pa temperaturam.

Že ob prvi težavi, ki jo zaznamo v delovanju svojega akumulatorja se nemudoma napotimo k serviserju akumulatorjev, kjer vam bodo akumulator pregledali in o nadaljnjih ukrepih tudi svetovali. Naša akumulatorska delavnica vam pregled opravi celo brezplačno. Zato ne odlašajte z obiskom le te saj, ko nas akumulator enkrat izda, je to po navadi v najbolj neprimernem trenutku. 

Tako kot vsa tehnologija, se je tudi tehnologija akumulatorjev v zadnjih dveh desetletjih precej razvila. Če smo imeli nedolgo nazaj na voljo zgolj akumulatorje s tekočim elektrolitom, temu danes ni več tako. Razvoj je pripeljal do tega, da imamo na voljo več akumulatorjev različnih tehnologij: AGM, GEL in akumulatorje spiralne tehnologije. Skupaj z akumulatorji pa je sledil tudi tehnološki razvoj samih polnilcev za akumulatorje. Tako smo včasih uporabljali en polnilec za vse akumulatorje, danes temu ni več tako. Vsak akumulator je specifičen in torej zahteva tudi temu primeren polnilec za polnjenje in vzdrževanje. Tako pridemo do zaključka, da če želimo, da naš akumulator nudi dovoljšno kapaciteto in traja dolgo, moramo za njegovo vzdrževanje izbrati pravilen polnilec.

Polnjenje s konstantno napetostjo in tokom bo akumulator uničilo, zato moramo izbrati polnilec, ki ima trostopenjsko ali večstopenjsko polnjenje.  Prav tako nakup najdražjega oziroma, polnilca najboljšega proizvajalca še ne zagotavlja, da je ta polnilec kompatibilen z vašim akumulatorjem.

Spodaj bomo predstavili nekaj pravil polnilnih karakteristik z vidika toka in napetosti polnjenja, glede na določeno tehnologijo akumulatorja.

Pri »kislinskih« akumulatorjih oziroma akumulatorjih s tekočim elektrolitom, moramo izbrati tok polnjenja 10 % od kapacitete akumulatorja in napetost med 14,6V in 14,8V. GEL akumulatorji priporočajo tok polnjenja med 10 in 15 % ter napetost 14,2V. Kar se tiče AGM akumulatorjev pa mora biti tok polnjenja med 20 in 25 % kapacitete akumulatorja ter napetost med 14,6 in 14,8 V. Če želimo, da bo akumulator pravilno polnjen in vzdrževan se moramo nujno držati teh okvirov, saj lahko z napačnim polnjenjem naredimo več škode kot koristi našemu akumulatorju. Na koncu je še vedno najboljše, da preverimo karakteristike samega proizvajalca akumulatorja, saj so le te 100 % pravilne in bodo podaljšale življenjsko dobo akumulatorja. Če se predpisanih karakteristik proizvajalca ne bomo držali to pomeni tudi izgubo garancije. Razlike pri samih nastavitvah se zdijo zelo majhne, a že nekaj desetink odstotka lahko pomeni poln ali zgolj na pol poln akumulator. 

Torej kakšen polnilec izbrati?
Tako kot pri vseh stvareh v današnjem času, ko imamo na izbiro vse in še več je tako tudi pri polnilcih. Je pa dobro, da se odločimo za izbiro polnilca preverjenih blagovnih znam kot je na primer Absaar.

Potrebno se je vprašati za kaj vse bomo polnilec rabili, kakšen tip akumulatorja želimo polniti. Ali bomo polnilec  rabili zgolj za vzdrževanje napetosti motocikla, skuterja ali sezonskega stroja, ki bo čez zimo miroval. Ali bomo polnilec uporabljali za osebni avto ali tovorno vozilo. Pri vseh velja pravilo, da je 10% nazivne kapacitete akumulatorja tok amperov polnilca. Če imamo 55-60 Ah akumulator ga polnimo  s polnilcem, ki ima moč 6 A. V kolikor imamo doma tudi traktor ali kamionček, bomo zaradi ostalih vozil primorani kupiti večji oz. močnejši polnilec, da bomo z njim lahko pokrili uporabo za vsa vozila, ki jih uporabljamo. 

Ker akumulatorji niso več samo kislinski ampak poznamo tudi druge tehnologije akumulatorjev AGM, EFB in tudi Litij. Moramo akumulatorju primerno izbrati tudi polnilec. Polnilci, ki polnijo Litijeve akumulatorje imajo to na sebi tudi označeno (Li) in imajo posledično drugačen način polnjenja. Prav tako to velja za akumulatorje s Start Stop sistemom. Pametni polnilci imajo sprogramiranih več